Cholesterolis ir aterosklerozė

Cholesterolis būtinas ląstelių statybai, lytiniams ar antinksčių žievės hormonams, tulžies rūgščių sintezei, vitamino D apykaitai ir kt. Per mažas cholesterolio kiekis irgi gali signalizuoti apie galimas ligas ar būti depresijos priežastimi.

Didžiąją dalį cholesterolio – apie 70 proc. pagamina žmogaus organizmas, likusi dalis cholesterolio patenka su gyvūninės kilmės maistu. Kraujyje cholesterolis netirpsta, todėl susijungia su kraujo plazmos baltymais, vadinamais lipoproteinais.

Cholesterolio kiekio padidėjimas yra pagrindinė aterosklerozės ir padidėjusios išeminės širdies ligos priežastis. Dėl kraujo riebalų besikemšant kraujagyslėms, audiniai negauna pakankamai deguonies, organizmas negali normaliai funkcionuoti. Plyšus kraujagyslėms galvos srityje ištinka insultas - kraujo išsiliejimas į smegenis. Užsikimšus širdies srityje – infarktas.

Aukštos cholesterolio koncentracijos kraujyje nėra matomos ar jaučiamos. Todėl kiekvienam vyresniam nei 20 metų žmogui patariama atlikti lipidogramą. O sulaukus 30 metų, turint viršsvorį, valgant riebų maistą ar giminėje esant sergančiųjų kraujotakos ligomis išsitirti rekomenduojama kasmet.

 

Lipidograma - tai keturių tyrimų kompleksas, kurį sudaro:

 

Bendro cholesterolio kiekio nustatymas kraujyje yra pirmasis lipidų tyrimo etapas.

DTL Cholesterolis - bendrojo cholesterolio dalis, kuri dar vadinama "geruoju" cholesteroliu. Tai yra didelio tankio lipoproteinai, kurie nekemša kraujagyslių, o kaip tik padeda MTL cholesteroliui pasišalinti iš audinių ir mažina jo kaupimąsi ant arterijų sienelių. Todėl labai svarbu žinoti ne tik bendrą savo cholesterolio lygį, bet ir atskiras jo dalis. Moterys paprastai turi DTL daugiau, negu vyrai. DTL cholesterolis pasigamina kepenyse.

MTL Cholesterolis- bendrojo cholesterolio dalis, kuri dar vadinama "bloguoju" cholesteroliu. Tai yra mažo tankio lipoproteinai, kurie užkemša kraujagysles. Yra labai blogai, kai aptinkamas aukštas MTL ir žemas DTL cholesterolio kiekis, kadangi MTL kaupiasi ant arterijų sienelių ir šie lipoproteinai nėra surenkami.

Trigliceridaiyra lipidai, kurie yra pagrindinis riebalų rūgščių, o kartu ir energijos šaltinis organizme.  Tačiau jų perteklius yra kenksmingas.

Aptikus aukštas trigliceridų koncentracijas kraujyje, galima įtarti pankreatitą, skydliaukės hipofunkciją, nutukimą, podagrą arba alkoholizmą. Abstinencijos atveju, jis paprastai sugrįžta iki normos. Lygis gali pakilti ir dėl mažo fizinio aktyvumo arba būti įgimtas, net ir jauniems asmenims. Negydant su amžiumi trigliceridų kiekis dar labiau kyla.

Prisijungti