Kepenų laboratoriniai rodikliai

Alanininėaminotransferazė (ALT)– padeda nustatyti hepatitą ankstyvoje ligos stadijoje. Esant ūminiam hepatitui, šio fermento aktyvumas padidėja 20 ir daugiau kartų. ALT nežymiai padidėja, dėl komplikuoto miokardo infarkto, kepenų cirozės, alkoholinio kepenų suriebėjimo, kepenų auglių, infekcinės mononukleozės, pankreatito.

Rekomenduojama tyrimąatlikti kartu su AST.

Aspartataminotransferazė (AST)kraujyje padaugėja sergant kepenų ar širdies ligomis. Tiriamas kartu su ALT. AST padidėja vėliau negu ALT, tačiau ilgiau išsilaiko pakilęs sveikstant.

AST rodiklis yra didesnis negu ALT, kai kepenų pažeidimą sukėlė vaistai, toksinės medžiagos, alkoholis, taip pat sergant hepatitu, gelta, kepenų ciroze, miokardo infarktu.      

Gama gliutamiltransferazė(GGT)- fermento aktyvumas padidėja esant kepenų, tulžies takų ir kasos patologijai. Tai pats jautriausiai tulžies takų patologijos rodiklis.

Šarminėsfosfatazės(ŠF)koncentracija serume  parodo kaulų ir kepenų funkcijos sutrikimus. Šarminės fosfatazės kiekiai paprastai padidėja esant mechaninėms tulžies nutekėjimo kliūtims.

ŠF didėjimas kraujyje gali rodyti onkologinį procesą kauluose, didėja dėl žarnyno bakterinės infekcijos, opinio žarnų uždegimo, citomegalovirusinės infekcijos ar infekcinės mononukleozės.

ŠF aktyvumas sumažėja dėl vitamino C stokos, ryškios anemijos, kaupiantis kauluose radioaktyvioms medžiagoms, kai trūksta fosforo, susilpnėjus skydliaukės funkcijai, trūkstant vitamino B12, cinko ar magnio.

Bilirubinas

Bendras  bilirubinas (TBI)kepenų ir tulžies pūslės veiklos rodiklis, kuriam padidėjus susergama gelta. Tyrimas turi būti atliekamas kartu su tiesioginio bilirubino tyrimu.

Tiesioginiobilirubinopadidėjimas rodo kepenų ir tulžies sistemos ligas (virusinis kepenų uždegimas, kepenų cirozė, kepenų navikai ar metastazės kepenyse, tulžies takų akmenligė, gelta).Taip pat jis padidėja esant įvairioms ne kepenų ligoms (hemolizinė ar vit.B12/Folio rūgšties  stokos mažakraujystė, naujagimių gelta ir kt.).

 

Prisijungti