nėščiųjų atmintinė

Nėščiosios atmintinė: http://issuu.com/viaconventus/docs/atmintine_nesciosioms 

GIMDYMUI ARTĖJANT


GIMDYMO POŽYMIAI


Reguliarūs sąrėmiai  -tai spazminio pobūdžio skausmai pilvo apačioje. Paprastai prasideda juosmens, kryžkaulio srityje ir leidžiasi į pilvo apačią. 

Kaip atpažinti tikruosius sąrėmius: jie  ne retėja, bet dažnėja. Iš pradžių būna kas 20 – 15 min., vėliau kas 10, 7, 5 min.;jų stiprumas ir intensyvumas tik didėja.

Nutekėję vaisiaus vandenys iš makšties pasirodo skaidrūs, retais atvejais žalsvi vaisiaus vandenys; pradėjus tekėti vaisiaus vandenims – jie po truputį teka nuolatos ir tai matosi ant kelnaičių.

Gleivių kamštis iš makšties pasirodžiusios gleivingos išskyros, neretai su kraujo priemaiša. Pasirodžius gleivių kamščiui gimdymas gali prasidėti po kelių valandų ar dienų. Todėl reikėtų sulaukti reguliarių sąrėmių ir tada važiuoti į ligoninę.


RUOŠIANTIS GIMDYMUI


Važiuoti į GIMDYMO SKYRIŲ, jei atsirado bent vienas iš šių simptomų:

 • prasidėjo reguliarūs sąrėmiai, kurie ne retėja, bet dažnėja;
 • nutekėjo vaisiaus vandenys;
 • pasirodė kraujas;
 • susilpnėjo vaisiaus judesiai.

Važiuojant į GIMDYMO SKYRIŲ, reikėtų pasiimti:

 • pasą ar asmens tapatybės kortelę;
 • socialinio draudimo pažymėjimą;
 • „Nėščiosios kortelę“;
 • mineralinio vandens;
 • asmens higienos reikmenų;
 • įklotų po gimdymo;
 • naktinius marškinius, chalatą, šlepetes;
 • sauskelnių naujagimiui;
 • drabužėlių naujagimiui (apatinių marškinėlių, šliaužtinukų, vilnones kojines, kepurytę,
 • rūbelių, su kuriais naujagimis bus parsivežtas į namus).

GIMDYMO METU ŠALIA JŪSŲ GALI BŪTI PALAIKANTIS ASMUO: VYRAS, MAMA, DRAUGĖ AR KT.


MITYBOS  PIRAMIDĖ


mitybos piramideSveika ir pilnavertė mityba yra labai svarbi Jūsų ir Jūsų vaikelio sveikatai, todėl mitybos pagrindą turėtų sudaryti duona, grūdų produktai, vaisiai ir daržovės. Jų sudėtyje gausu skaidulinių medžiagų, vitaminų bei mineralų. Taip pat labai svarbu pakankamai gauti baltymų turinčių produktų: liesos mėsos, žuvies, pieno gaminių. Vertėtų rinktis natūralų, kuo mažiau perdirbtą maistą be sintetinių priedų ar saldiklių.

Nėščioji neturi maitintis „už du“, o mitybos racioną tiesiog papildyti:

  • 300 kcal daugiau nei iki nėštumo. Tai būtų: 350 g jogurto arba 100 g duonos, arba bananas, kriaušė ir obuolys ir t.t.;
  • folinės rūgšties maisto papildais – 400 µg per parą. 

VENGTI

Termiškai neapdorotų (t.y. žalių ar blogai išvirtų, iškeptų) mėsos, žuvies ir kiaušinių patiekalų, blogai nuplautų vaisių ir daržovių, nes juose ar ant jų esantys mikrobai (pvz., salmonelės, toksoplazmos, listerijos) gali sukelti apsinuodijimą maistu, kartais net vaisiaus žūtį. Tokių, termiškai neapdorotų ir nėščiosioms nerekomenduojamų, produktų kategorijai taip pat priskiriami saliami dešra, vytinti mėsos gaminiai, jūros gėrybės, nepasterizuotas pienas ir jo gaminiai, minkšti ledai, pelėsiniai sūriai, majonezas. 

Jūros žuvies patiekalus rekomenduojama vartoti vieną kartą per savaitę, nes juose gali būti randama sunkiųjų metalų (gyvsidabrio) ir kitų teršalų, neigiamai veikiančių vaisiaus smegenų vystymąsi.
Kepenų paštetų ir kitų kepenėlių patiekalų. Juose esantys dideli vitamino A kiekiai taip pat kenkia vaisiui.
Dietų, kuomet nėščioji griežtai riboja savo mitybą. Jeigu besivystantis vaisius gauna per mažai maisto medžiagų, sutrinka jo augimas ir raida. Gimę mažo svorio naujagimiai būna silpnesni ne tik pirmaisiais gyvenimo metais, bet ir užaugę dažniau serga širdies ir psichikos ligomis, cukriniu diabetu, vėžiniais susirgimais.

MAISTO PAPILDAI

Prieš pradėdama vartoti bet kokį maisto papildą, būtinai turite pasitarti su Jus prižiūrinčiu specialistu.

REKOMENDUOJAMA

 • Folinės rūgšties maisto papildai skiriami visoms nėščiosioms: 400 µg per parą. Geriausia, kai folinės rūgšties tabletės geriamos bent 3 mėnesius iki nėštumo, o pastojus – dar 12 savaičių. Taip nėščioji sumažina riziką, kad naujagimis turės nervinio vamzdelio defektą (būklė, kai nesuaugus stuburo slanksteliams lieka tarpas, pro kurį pažeidžiamos nugaros smegenys) bei kai kuriuos apsigimimus. Tam tikrais atvejais reikalinga 10 kartų didesnė dozė (pvz., minėti apsigimimai šeimoje).
 • Vitaminas D. Nėščiajai rekomenduojama savo racioną papildyti 10 μg (400 TV) vit. D per parą. Ypač tai aktualu toms moterims, kurios retai būna gryname ore, saulėje, dažniau būna namuose, mažai vartoja maisto produktų, turinčių šio vitamino: riebios žuvies, kiaušinių, mėsos, grūdų kultūrų.
 • Kalcio preparatai skiriami tais atvejais, kai nėščioji vartoja nepakankamai pieno produktų (mažiau nei 4 porcijos per dieną), yra nėščiųjų hipertenzijos (padidėjusio kraujospūdžio) rizika.
 • Geležies preparatai skiriami tuomet, kai yra mažakraujystė ar kitos priežastys, dėl kurių reikėtų juos vartoti.
 • Polivitaminai skiriami nėščiosioms, kurių mityba yra nepakankama, kurios turi didesnę priešlaikinio gimdymo riziką ar jų vaisiaus augimas yra sulėtėjęs. Šie maisto papildai
  taip pat gali būti skiriami ir moterims, vartojančioms kai kuriuos medikamentus.

NEREKOMENDUOJAMA

 • Vitaminas A. Dideli jo kiekiai neigiamai veikia vaisiaus raidą, todėl reikėtų vengti maisto papildų, kurių sudėtyje yra daugiau nei 700 µg šio vitamino, kepenų produktų, paštetų.
 • Magnio preparatai, esant persileidimo ar gresiančio priešlaikinio gimdymo reiškiniams. Magnis skiriamas esant mėšlungiui.

GĖRIMAI


Pirmenybę teikite negazuotam vandeniui. Jo reikėtų išgerti ne mažiau kaip 1,5 – 2 litrus per dieną.

VENGTI


Kavos. Joje esantis kofeinas mažina geležies įsisavinimą, todėl jo turinčius produktus rekomenduojama vartoti ne valgio metu. Nėščiajai kofeino norma yra mažesnė nei 150 mg/dieną. 1 puodelyje kavos jo yra 175 mg, juodoje arbatoje – 60 mg, žalioje – 40 mg, 50 g šokolado – 50 mg.

FIZINIS AKTYVUMAS


Jūs galite ir toliau mankštintis, jei tai darėte iki nėštumo, tik mažesniu krūviu. Tinka vaikščiojimas, plaukiojimas, joga, tempimo pratimai, šokiai, mažo intensyvumo aerobika. Ypač naudingi dubens dugną stiprinantys pratimai. Fizinis aktyvumas padeda išvengti nugaros skausmų ir pasiruošti gimdymui.
VENGTISporto šakų, galinčių sukelti kritimo ar pilvo traumos pavojų, pvz., jojimas, slidinėjimas, čiuožimas ir kt. Mankštinantis reikėtų vengti skysčių trūkumo, gulėjimo ant nugaros. Taip pat nereikėtų perkaisti nei aktyviai judant, nei saunose, nei sūkurinėse voniose. Perkaitimas gali sukelti vaisiaus apsigimimus, o pirmaisiais nėštumo mėnesiais – ir persileidimus. Visada savo fizinio aktyvumo galimybes reikėtų aptarti su Jus prižiūrinčiu specialistu.


LYTINIAI SANTYKIAI neturi didesnės įtakos nėštumui. Nėštumą prižiūrintis specialistas, įvertinęs klinikinę situaciją, gali patarti ir kitaip.
ELGESYS SU GYVŪNAISPo kontakto su naminiais ar laukiniais gyvūnais nepamirškite nusiplauti rankų. Tvarkydama kačių tualetus, darykite tai su pirštinėmis, o sutvarkius – švariai nusiplaukite
rankas.
VAISTAI Nėštumo metu reikėtų vengti bet kokių vaistų. Jei to padaryti neįmanoma, būtinai pasitarkite su Jus prižiūrinčiu specialistu dar prieš pradėdama juos vartoti.
ALKOHOLIS-BŪTINA ATSISAKYTI
Tiek planuojant nėštumą, tiek per pirmuosius tris jo mėnesius alkoholio negalima gerti visiškai. Ir per likusius 6 mėnesius jo reikėtų visai atsisakyti, nes nėra nustatyta, kokia alkoholio dozė vaisiui yra saugi. 
Verta prisiminti, kad alkoholis gali sukelti:

nėštumo metu: persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos atšoką;

vaisiui: vaisiaus alkoholinį sindromą. Dėl jo pažeidžiama centrinė nervų sistema, atsiranda veido deformacijos, atsilieka vaisiaus augimas. Taip pat galimi klausos ir regėjimo, širdies ir kraujagyslių, šlapimo ir lyties organų vystymosi defektai;

vaikams: įvairūs protinės ir neurologinės raidos sutrikimai, kartais pasireiškiantys kaip bendravimo, mokymosi problemos.

RŪKYMASNėščioji turėtų mesti rūkyti jau besiruošdama nėštumui. Jei to nepavyksta padaryti iki nėštumo, niekada nevėlu atsisakyti cigarečių bet kuriuo nėštumo metu. Nusprendus mesti rūkyti Jums padės nėštumą prižiūrintis specialistas specialiais patarimais ar paskirdamas pakaitinę nikotino terapiją.
BŪTINA ATSISAKYTIRūkymas gali sukelti:

nėštumo metu: persileidimą, priešlaikinį gimdymą, placentos pirmeigą ar atšoką;

vaisiui: apsigimimus, negyvagimystę;

naujagimiui: protinės, neurologinės ir fizinės raidos atsilikimą, staigią mirtį;

vaikams: neretai būna sumažėjęs intelektas, sutrikęs mąstymas, silpna atmintis.

NARKOTIKAI BŪTINA ATSISAKYTI

Narkotikai gali sukelti:

nėštumo metu: persileidimą, priešlaikinį gimdymą;

vaisiui: apsigimimus.

Prisijungti